Czy twarda woda musi stwarzać problemy w instalacjach ciepłowniczych?

Określenie twarda woda związana jest z cechą wody zawierającej mniejsze lub większe ilości kationów wapnia i magnezu oraz żelaza i manganu. Twardość dzieli się na trwałą i nietrwałą.

Twardość węglanowa to ta nietrwała nazywana przemijającą jest pochodną soli kwasu węglowego czyli wodorowęglanów. Twardość nie węglanowa nazywana trwałą jest pochodną chlorków, siarczanów, azotanów i innych. Problem w procesach wymiany ciepła w których pośredniczy woda sprawia twardość przemijająca. Ponieważ wodorowęglany są nietrwałe termicznie w procesie ogrzewania wody, przekształcają się ( krystalizują ) w nierozpuszczalne w wodzie węglany nazywane kamieniem kotłowym. Im większa twardość przemijająca wody i większe temperatury do których woda jest podgrzewana tym większe problemy pojawiają się w instalacjach ciepłowniczych .

Problem kamienia kotłowego jest znany od lat i od lat rozwiązywany za pomocą różnych technologii uzdatniania oraz korygowania i wody. Węglan wapnia krystalizuje w momencie przesycenia roztworu wody na skutek podgrzania lub odparowania. mDo zainicjowania krystalizacji wymagane są zarodki krystalizacji czyli elementy od których proces się rozpocznie. Zazwyczaj takimi elementami są porowate ścianki instalacji, wężownic , wymienników. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie krystalizacji na ściankach instalacji jest zainicjowanie jej w wodzie. Wymagane są do tego zarodki krystalizacji umiejscowione w wodzie. Odpowiednio grupując jony minerałów rozpuszczonych w wodzie można utworzyć zarodki krystalizacji. Wtedy krystalizacja minerałów nastąpi w wodzie a nie na ściankach. Ta idea została wykorzystana w opatentowanej technologii Hydropath.


Dodatnie i ujemne jony (rys. 2a), przenoszone w przeciwnych kierunkach, zaczynają tworzyć grupy zwane klastrami (rys. 2b). Klastry są to luźne grupy jonów, z których każdy otoczony jest cienką rozdzielającą warstwą wody. Powstające klastry jonów, szybko przybierają kształt bardziej regularny . W warunkach przesycenia roztworu wody, jony będące w klastrach "usuwają" wodę, która je otacza i tworzą małe kryształki. Na skutek działania indukowanego w wodzie sygnału fali elektromagnetycznej wprawiono w ruch jony minerałów. Te jony zbliżyły się do siebie i na skutek sił przyciągania wynikających z ich przeciwnych ładunków elektrycznymi stworzyły nietrwałe grupy zwane klastrami. Ponieważ sygnał rozchodzi się w całej instalacji wodnej i dociera do najdalszych jej zakątków, cała woda w instalacji staje się nośnikiem wielu potencjalnych zarodków krystalizacji.

Wystarczy więc taką wodę podgrzać by nastąpiło przesycenie roztworu i została zapoczątkowana krystalizacja. W wyniku takiego procesu krystalizacji powstają kryształy o wielkości 10-50 mikronów. Kryształy te są na tyle małe że bez problemu unoszone są przez przepływającą wodę.Ten sposób uzdatnienia wody nawet tej bardzo twardej , umożliwia jej stosowanie w instalacjach ciepłowniczych, grzewczych i kotłowych bez konieczności zmiany jej składu chemicznego. Twarda woda która nie tworzy kryształów na powierzchniach wymiany ciepła, nie wpływa na pogorszenie współczynnika wymiany ciepła ścian i nie generuje wielu problemów typu wzrost kosztów ogrzewania, awarie i inne. Tak uzdatniona twarda woda nie stanowi problemu dla instalacji ciepłowniczych. Jak widać rozwiązania problemu twardej wody nie koniecznie jest kosztowne i związane ze stosowaniem odpowiednio dozowanych ilości środków chemicznych lub przygotowaniem wody za pomocą wymiany jonów. Producent urządzeń do fizycznego uzdatniania wody HydroFLOW ,wykorzystujących technologię Hydropath, od ponad 20 lat oferuje urządzenia które można dobrać do specyficznych potrzeb danej instalacji. Urządzenia HydroFLOW pracują w domach, budynkach użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych i instalacjach wydobywczych.

Urządzenia HydroFLOW montuje się na zewnątrz rur a ich dobór związany jest ze średnicą zewnętrzną rury oraz z warunkami pracy. Oferta producenta obejmuje urządzenia mogące pracować na rurach wykonanych z dowolnego materiału, o średnicy zewnętrznej od 0,5 mm do 3000mm. Ze względu na sposób montażu, budowę i działanie urządzeń, technologia jest tanią i skuteczną alternatywą, dla chemicznego lub fizycznego uzdatniania wody za pomocą filtracji, nanofiltracji czy też wymiany jonowej.

Żródło: www.hydropath.pl