Hybrydowe rozwiązania marki Auer

W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania

Na rynku mnożą się oferty tanich w eksploatacji urządzeń i mogłoby się wydawać, że wybór nowoczesnych urządzeń do kotłowni jest prosty. W czym więc kryje się problem? Często urządzenia te są po prostu drogie w zakupie, co przeciąga na długie lata okres ich amortyzacji. Z drugiej strony dostępne są również stosunkowo tanie urządzenia w standardzie „deweloperskim”, które mają wyglądać nowocześnie tylko z zewnątrz ale jakość ich komponentów budzi już wątpliwości. W jaki więc sposób optymalnie skonfigurować kotłownię aby zapewnić jak najniższe koszty jej eksploatacji i jednocześnie mądrze zainwestować nasze ograniczone środki? Propozycją marki Auer jest zestawienie wysokiej jakości, bardzo trwałego kotła kondensacyjnego Lelia oraz pompy ciepła zintegrowanej z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej – 300-litrowej pompy ciepła Cylia lub 270-litrową pompę ciepła Edel.

Kocioł i pompa w hybrydzie

Dlaczego właśnie takie rozwiązanie? Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co w ogrzewaniu kosztuje nas najwięcej. Jeżeli założymy, że na ogrzanie domu potrzebujemy od 50 do 70 W/m², to dom o powierzchni 150 m² potrzebuje zaledwie od 7,5 do 10,5 kW. Dlaczego więc nasze urządzenia grzewcze mają moc grzewczą 20 kW, a czasem jeszcze wyższą? Okazuje się, że najwięcej energii zużywamy do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku potrzebujemy pokaźnej mocy do szybkiego podgrzania dużej ilości wody w możliwie krótkim czasie. Z tego właśnie powodu, w trybie przygotowania CWU, kocioł pracuje na pełnej mocy i zużywa dużo energii. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której dobrej klasy kocioł kondensacyjny – w tym wypadku Lelia - odpowiada tylko za ogrzewanie budynku, czyli po osiągnięciu żądanej temperatury ma za zadanie tylko ją utrzymać. Załóżmy również, że instalację grzewczą budynku w całości stanowi ogrzewanie podłogowe. Przy niskim parametrze grzewczym kocioł Lelia w optymalnym stopniu wykorzystuje zjawisko kondensacji i zapewnia najniższe zużycie gazu. Ogrzewanie wody użytkowej odbywa się w zupełnie niezależny sposób i odpowiada za nie pompa ciepła marki Auer zintegrowana z zasobnikiem CWU. Tutaj mamy do wyboru 2 tego typu urządzenia – pompę ciepła Cylia lub Edel. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, a najważniejsze z nich to niski koszt zakupu urządzeń i bardzo wysoka ekonomia użytkowania.


Edel – pompa ciepła o pojemności 200 i 270 litrów

Jest to zupełnie nowa pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej, typu powietrze-woda, wyposażona w zasobnik ze stali INOX 316L. INOX 316L to wysokiej klasy chirurgiczna stal kwasoodporna, odporna zarówno na korozję atmosferyczną jak i na korozyjne działanie między innymi zimnego rozcieńczonego i stężonego kwasu siarkowego, kwasu fosforowego, kwasu octowego itp. Wysoka klasa materiału, z którego wykonany jest zasobnik CWU gwarantuje trwałość przez długie lata i nie wymaga zabezpieczenia anodowego. Rewolucyjna koncepcja zastosowanego wymiennika ciepła eHD o zwiększonej powierzchni przylegania do zasobnika, pozwala na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie energii. Sercem urządzenia jest wysokowydajny, nowoczesny kompresor z propanem jako czynnikiem chłodniczym, i jest to jedyna na rynku pompa z tego typu rozwiązaniem. Dzięki temu Edel zapewnia wysoki współczynnik sprawności COP nawet przy dużym mrozie. Pompa ciepła pracuje w szerokim zakresie temperatury powietrza – od -10°C do 35°C, osiągając przy -7°C wartość współczynnika COP do 2,5. Oznacza to, że nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych, z każdego kilowata energii elektrycznej Edel wytwarza 2,5 kW energii cieplnej. W praktyce pompa ciepła w większości przypadków pobiera powietrze z wnętrza budynku, np. strychu lub garażu, osiągając znacznie wyższą wydajność, do COP = 3,3. Edel klasyfikuje się w najlepszej klasie energetycznej. Już w standardzie sterowanie pompy ciepła umożliwia podłączenie z systemem fotowoltaicznym i wykorzystywanie w pierwszej kolejności energii ze słońca. W tym momencie to jedyne tego typu urządzenie na rynku.

Cylia – 300 litrowy podgrzewacz wody zintegrowany z pompą ciepła

Cylia to 300-litrowy podgrzewacz wody użytkowej zintegrowany z pompą ciepła typu powietrze-woda, doskonale sprawdzający się już od kilku lat na rynku. Jest to również pompa ciepła, osiągająca współczynnik wydajności sprawności COP do 3,03 (wg normy EN 16147). Cylia wyposażona jest w zasobnik ze stali emaliowanej. Główną zaletą pompy jest praca w podobnym zakresie temperaturowym jak w przypadku pompy ciepła Edel i podgrzewanie wody do temperatury 60°C przy temperaturze powietrza -7°C. Cylia wyposażona jest w czujnik wskazujący temperaturę wody oraz dolny czujnik, który służy do regulacji temperatury wody. Dzięki temu pompa ciepła utrzymuje priorytet pracy, zapewniając optymalne osiągi i zużycie energii. Ogromną zaletą Cylii jest możliwość wyboru urządzenia wyposażonego w jeden lub dwa spiralne wymienniki ciepła umożliwiające podłączenie kotła lub systemu solarnego wspomagającego podgrzewanie wody.

Ekonomia na co dzień

Zarówno Cylia jak i Edel to obecnie optymalne rozwiązanie, które w połączeniu z kotłem kondensacyjnym Lelia daje bardzo wymierne oszczędności w zużyciu energii. Miesięczne koszty ciepłej wody użytkowej dla rodziny 4 osobowej to około 30zł* a jednocześnie minimalizowane jest zapotrzebowanie na gaz. Jest to więc doskonała odpowiedź na obniżenie kosztów ogrzewania budynku.

*Dane dla c.w.u. do 45°C